Proč chránit psa před klíšťaty?


0
Categories : Zvířata

Tito parazité představují velké riziko jak pro zdraví psa, tak i člověka. Nejde ale jen o to, že pijáci jsou nepříjemným problémem sami o sobě. Pes, na kterého se parazité uchytí po proběhnutí trávou, je může donést do Vašeho domova a přenést na kohokoliv z rodiny, či na jiné mazlíčky. Ještě mnohem větší starostí jsou ale nemoci, které klíšťata přenáší. Nejčastěji zmiňovanými chorobami bývají lymeská borelióza, klíšťová encefalitida a babesiósa.
klíště na dlani
Lymeská borelióza
Původcem této nemoci je v Americe nejčastěji bakterie Borrelia burgdorferi, v Evropě se jedná především o druhy B. afzelii a garinii. Název je odvozen od městečka Old Lyme v americkém Connecticutu, kde bylo poprvé popsáno několik případů. Postihovat může nejen člověka a psa, ale i řadu dalších druhů savců, a dokonce i ptáků, kteří slouží jako zdroj infekce. Nejčastějšími projevy jsou postižený pohybové a nervové soustavy, kůže a srdce, přičemž míra projevu příznaků a jejich závažnost jsou dány funkcí imunitního systému jedince.
Klíšťová encefalitida
Onemocnění bylo u čtyřnohých miláčků popsáno před třiceti lety, a naštěstí je u nich celkem vzácné. Tento virový mozkový zánět se může ze zvířat přenášet prostřednictvím vektorů i na lidi. Příznaky bývají převážně neurologické, objevuje se i horečka, apatie a nechutenství. Konkrétní obraz je ale opět individuální, a až u poloviny zvířat může infekce probíhat skrytě.
klíště v zákazu
Babesiósa
Způsobuje ji Babesia canis, která napadá červené krvinky, což vede k jejich rozpadu. Na rozdíl od předchozích je přenášena pouze pijákem lužním, nikoliv obyčejnými klíšťaty. Typickým projevem je bolestivost, apatie a vysoká horečka při akutním průběhu. Infekce mohou být různě závažné, od asymptomatických nákaz až po těžké případy končící smrtí.
Nebezpečí je tedy různorodé a ne zrovna zanedbatelné. Nezapomínejte, že ochranou Vašeho domácího mazlíčka chráníte zdraví nejen jeho, ale i svoje.

© Sedmvlku.cz - Všechna práva vyhrazena.