Správný čas na hypotéku


0
Categories : Peníze

Vlastní bydlení je určitý krok k osamotnění, který každoročně přiláká řadu lidí do bankovních domů za vidinou výhodné hypotéky. Ať už klasická či americká hypotéka má však řadu striktně nastavených podmínek, které nám mohou cestu za vlastním bydlením mnohdy zkomplikovat. Jen málokdo má k dispozici takové finanční prostředky, aby si mohl dovolit bydlení financovat z vlastních zdrojů. A tak nezbývá než přemýšlet o hypotéce, které nabízí mnohdy jedinou možnost, jak si sen o vlastním bydlení splnit. Kdy je tedy ten správný čas na hypotéku a na co si dát při jejím sjednáváním pozor?

puzzle dům

Hypotéka do 35 roku života

Při posuzováním jednotlivých žádostí banka sleduje i věk respondenta. Ideální věk se udává mezi 26-35 rokem života. V případě, kdy hypotéku sjednáme v nižším věku, setkáme se vstřícnějším jednáním banky a delší dobou spláceni, která garantuje nižší měsíční splátky. Česká národní banka spravuje podmínky jednotlivých bank a tak nastavuje nejvyšší možnou hranici, do které je potřeba úvěr splatit. Tato hranice se pohybuje okolo 65 věku života. U některých nebankovních společností se však můžete setkat i s daleko vyšší věkovou hranicí.

Bez vlastních finančních prostředků se neobejdete

Po novele zákona už nedosáhne na hypotéku zdaleka každý, jak tomu bývalo v minulosti. Pokud chcete o hypotéku zažádat, musíte mít našetřeno alespoň 20% z celkové částky na výstavbu domu. Pokud tedy zvažujete výstavbu domu například za 4 000 000, je potřeba mít vlastní finanční rezervu alespoň 400 000 korun. Což rozhodně není malá částka a málokdo í zvládne z vlastních příjmů našetřit.

nový domov

Další možností je pak ručení jiné nemovitosti. Ovšem zde hrozí riziko, že v případě, kdy nebudete moci dodržet svým závazkům, vám banka nemovitost sebere a prodá pod cenou.

Žádost o úvěr může zhatit i špatná finanční minulost. Jediný negativní záznam tak může mít za následek zamítnutí žádosti o úvěr.

© Sedmvlku.cz - Všechna práva vyhrazena.